skvely.net v časopise PLUS

Na konci srpna 2013 vyšel o nás článek v časopise PLUS, který je také přílohou Slánských listů . Přepis článku Vám přinášíme. (Kdo si všimne obrovské tiskové chyby, kterou jsme všichni dokonale přehlédli ? :)

Altnet do své sítě skvely.net stále investuje nemalé prostředky

Slánská společnost Altnet, provozovatel sítě skvely.net, stále investuje nemalé prostředky do zkvalitňování a postupného rozšiřování své sítě. Rychlejší proudění dat ve fofr tepně internetu je totiž základním předpokladem růstu společnosti, či možnosti poskytovat zákazníkům stále kvalitnější služby.

V březnu letošního roku se v Altnetu rozhodli investovat do posílení páteřní sítě a objednali pět nových páteřních spojů v hodnotě cca 1 milion Kč, aby několikanásobně navýšili kapacitu sítě a vytvořili si optimální podmínky pro budoucí růst. Na konci května, kdy byly dodány, se „technická četa“ Altnetu mohla pustit do práce...

K výraznému posílení sítě došlo v Lánech a na Stochově, dále byly posíleny spoje směrem na Smečno, do Dřínova a také směrem na Třebíz. Výhody, které to přinese uživatelům sítě skvely.net, mně vysvětlil vedoucí administrátorů této sítě, Antonín Holub: „Pro naše zákazníky je to velké plus, protože takto posílená síť pojme mnohem více uživatelů, kterým můžeme nabídnout podstatně rychlejší internet. Posílením spojů jsme dosáhli také to, že nebude docházet k přetěžování sítě.“

Za účelem dalšího zkvalitňování signálu se vedení společnosti rozhodlo přistoupit k výstavbě nových stožárů, či k jejich zvyšování. Více mi o tom řekl majitel společnosti, Martin Kratochvíl: „Výstavbu velkého, padesátimetrového stožáru, který bude v podstatě splývat se stožárem vysokého napětí, připravujeme ve Slaném. Osmimetrový stožár v Dolíně, který jsme vystavěli během letošního léta, chceme do podzimu zvýšit. Další stožáry zhruba 10 až 15 metrů vysoké budeme stavět v Neprobylicích a Neuměřicích. Abychom předešli případným problémům při výstavbě a následném provozu těchto vysílačů, musíme předtím zajistit převod pozemků, na kterých stožáry stojí, do našeho vlastnictví. Stejně budeme postupovat při výstavbě dalších stožárů.“

Hodlá společnost Altnet svoji síť dále rozšiřovat? Má nějaké hranice, kam až chce „jít“? Martin Kratochvíl mně prozradil následující: „Pro nás žádné hranice neexistují, určitě se chceme dále rozrůstat. Důležité je, aby „obsazení“ dalšího teritoria nebylo na úkor kvality stávající sítě. Takže my stále vyhodnocujeme, jak je naše síť zatížená, a jakmile zjistíme, že to někde není ono, plánujeme pokud možno co nerychlejší posílení ,bolavého‘ místa. A teprve tehdy, kdy máme pocit, že naše síť nemá vážnější trhlinu, řešíme její růst, či rozšiřování. Vedle toho vyhodnocujeme poptávku zákazníků z nejbližšího okolí naší sítě a snažíme se ji efektivně řešit.“

Do zkvalitnění a postupného rozšiřování své sítě ročně investují 2 až 3 miliony Kč. V současné době je signál šířen z cca z 30ti hlavních a 110ti menších lokálních vysílačů. Tempo výstavby nových vysílačů je v Altnetu, oproti době, kdy se ,bouřlivě‘ rozvíjeli, o něco pomalejší. Ročně postaví jeden, dva nové páteřní vysílače a zhruba pět malých. Do zákaznického centra ve Vikově ulici ve Slaném přichází denně 30 až 50 zákazníků, převážně s žádostí o řešení různých technických problémů. Vedle toho musí technici Altnetu řešit různé provozní „závady“. O zákaznických a také provozních problémech řekl více šéf Altnetu: „Se zákazníky, kteří nás v hojné míře navštěvují, řešíme řadu problémů. Nejčastěji nefungující notebooky a s tím spojené ,problémy s internetem‘. Poměrně dost zlobí domácí ,wifinky‘, levná zařízení, která odcházejí zejména po bouřkách. Po nich občas řešíme různé problémy na našich vysílačích, často jde o přepálené izolace kabelů. Ale musím říci, že naše vysílače nepřízni klimatu docela slušně odolávají.“

Ještě před dvěma, třemi lety se v Altnetu potýkali se zloději kovů, kteří „dokázali“ na některých zařízeních způsobit i statisícové škody. Dnes, kdy především páteřní spoje, či hlavní vysílače jsou mechanicky i elektronicky zabezpečeny, je situace v tomto směru příznivější. „Nás těší, že v letošním roce se nám ,sběrači‘ vyhýbají. Možná se již přesvědčili, že naše zařízení jsou již kvalitně zabezpečena,“ podotkl ještě Antonín Holub.

V týmu Altnetu je 11 lidí, kteří musejí zajistit nepřetržité a pokud možno bezproblémové fungování sítě skvely.net. Tým je složen jednak z techniků, kteří v terénu zajišťují chod sítě - provoz všech zařízení, jejich umístění, směrování antén, jejich zapojení a samozřejmě, že i výstavbu nových stožárů či vysílačů. Dalšími nepostradatelnými členy týmu jsou administrátoři, kteří většinou sedí u počítače a denně musejí řešit požadavky či problémy cca 150 zákazníků. A někdy i docela zvláštní zadání či přání příchozích klientů. Více mi k tomu řekl Martin Kratochvíl: „Nás samozřejmě těší, že zákazníci za námi, jako za odborníky, chodí, ale někdy musíme řešit i dosti zvláštní požadavky příchozích. Každou chvilku nám sem přinesou různá exotická zařízení a chtějí po nás, abychom jim na tom zprovoznili třeba „wifinu“, přinášejí nám někdy i pekelně zavirované počítače, atd. A protože chceme, aby byli spokojeni úplně všichni naši klienti, musíme se občas poprat i s takovýmito případy.“

Altnet nabízí jak pro zákaznickou, tak i pro firemní veřejnost poměrně široké spektrum služeb. Martin Kratochvíl mně ho tak trochu rozklíčoval: „Mimo naší hlavní činnosti - připojení k internetu, můžeme nabídnout pevnou linku - přes naši síť. To znamená, že zákazník nemusí mít kabel od 02 a bude disponovat klasickým pevným středočeským číslem a volat bude za naše výhodné ceny. Jsme schopni zajistit i převod čísla. Firmám nabízíme instalace telefonních ústředen. Jsme schopni navrhnout pobočkovou ústřednu, nastavit ji, zapojit a zajistit i fungování pokročilých funkcí, jako je záznam hovorů, výpisy, notifikace zmeškaných hovorů, atp. Když firmy mají několik serverů, navrhneme řešení, aby jejich síť byla co nejlépe zabezpečena. Pokud mají pobočky, řešíme jim „vpn“ připojení, a pokud jejich zaměstnanci mají notebooky, zajistíme, aby měli „vpn“ přístup do firmy.“

To vše a ještě řadu jiných věcí jsou v Altnetu schopni zajistit, nastavit, vyřešit. A to za ceny, které jsou pro běžné zákazníky a i firemní veřejnost více než přijatelné.

autor článku: Libor Pošta