Laguje Vám hra?

Pokud se často setkáváte s vetší odezvou vaší hry, je duležité si uvědomit, jakým způsobem jste vlastně do internetu připojeni a provést základní měření.

• Jste na wifi?
• Jste na kabelu?
• Komunikuje hra po IPv6 a vy IPv6 používáte tunelem?

Tohle většinou každý zvládne, ale jak se dočtete dál, je to velmi důležité. Bezdrátové skoky jsou náchylnější k problémům při přenosu.

První diagnostika

První a uživatelsky nejrychlejší diagnostika je změření rychlosti internetu např. přes www.rychlost.cz . Výsledek měření nám ukáže, jak rychle nám to doma jede, včetně odezvy do internetu. Případně použitím testů rychlosti skvely.net zjistíme, jak je na tom stav naší sítě.

Pokud JE výsledek měření uspokojující, tedy odpovídá hodnotám tarifu, postupujeme s diagnostikou dále.

Pokud NENÍ výsledek měření uspokojujíci, zkusíme stejnou metodu při jiné variantě připojení. Pokud hraji po wifi, zkusím po kabelu. Pokud hraji po kabelu, zkusím po wifi, případně použiji jiný kabel.

Pokud se ukáže, že připojení po wifi naměří špatné hodnoty a měření po kabelu ukáže hodnoty správné, jedná se z 99% o zarušení vašeho wifi signálu u vás v domácnosti.

Skutečně velmi často dochází k zarušení domácí wifi, tento problém ve vaší síti však umíme vyřešit.

Lehká teorie o domácí wifi

Domáci wifi funguje v pásmech 2,4 gigahertz. Pro toto pásmo je vyhrazeno 14 vysílacích kanálů. V České republice se používají pouze vysílací kanály 1-13. Ten s číslem 14 je umožněn používat pouze v Japonsku. V Americe je také možné používat jen kanály 1-13.

Kanály se však navzájem překrývají. Ve finále máme tedy pouze 3 nezávislé kanály, které se mezi sebou nezaruší. Jedná se o kanály č. 1,6,11 pro režim 802.11b. V režimu 802.11g/n/ac rádio používá užší část a je možno používat kanály 1,5,9,13 jako vzájemně nezávislé.

Příklad mojí domácí wifi. Vysílám na kanálu č.1 a můj soused na kanálu č.3. Pokud ze svého počítače či domácí wifinky vyskenuju sousedovo wifi je možné, že se z 33% navzájem rušíme. Tím může dojít ke ztrátovosti signálu, dokonce vyšší než 33% či snížení rychlosti připojení po wifi.

Nejrychlejším řešení je přeladění vysílacího kanálu nebo umístění wifi do jiného, vhodnějšího místa. Více se o problematice wifi dočtete třeba zde. Článek pochází z klávesnice našeho administrátora ;)

Rychlost je nízká na kabelu i wifi

Pokud se ukáže, že obě metody meření vykazují nízkou rychlost připojení je možné že:

• Další zařízení v domácí síti vytěžuje vaše připojení.
• Máte vadné zařízení, které dosluhuje, někdy mu pomůže restart.
• Nastala chyba v síti poskytovatele.

Prověřte tedy, zda v době měření nepoužíváte jiné zařízení pro přístup k internetu. Zejména mobily mají při wifi připojení tendenci rychle stáhnout všechny aktualizace a tím velmi vytíží vaše připojení.

Zkuste provést měření bez připojených ostatních zařízení.

Odezvu ve hře mohou samozřejmě ovlivnit i puštěné aplikace na pozadí, na které časem zapomenete a které vám vesele vyžírají linku. Např: jakýkoliv program na stahování přes torrenty, skype, zálohování fotek a videí, dokumenty na cloudové úložiště...

Příklad vytížení linky

• mohu stahovat rychlostí 50mbit/s
• mohu odesílat rychlostí 5mbit/s

V případě vytížení 5mbit/s odesíláním dat DO internetu se vybrzdí celá linka. v případě vytížení 50mbit/s stahováním dat Z internetu se vybrzdí celá linka.

Sestra si stahovala díl seriálu pres torrenty, po stažení dílu zapomněla program vypnout a program vesele dále posílal stažený díl dalším uživatelům. Tím se vytížil celý upload domácího připojení, což však způsobilo nefunkčnost připojení jako celku.

Herní odezvy jsou stále vysoké

Pokud všechny testy domácí sítě jsou v pořádku, ale mám stále vysokou odezvu ve hře, co mohu dál dělat?

Další, nejjednodušší způsob je zeptat se ostatních hráčů na připojeném serveru, zda-li mají obdobný problém. Pokud ano, je z 99% chyba na straně herního serveru nebo dodavatele konektivity danému serveru.

Pokud ne, můžeme přejít ke zjištění jestli na dané trase od nás až do herního serveru nenastává nějaký problém.

Jak mohu ověřit celou trasu?

Jednoduchým nástrojem zvaným Příkazový řádek . Je součástí každého operačního systému. Viz obrázek vpravo.

• klikneme na položku START
• do pole Prohledat programy napíšeme cmd
• klikneme na zobrazenou položku cmd.exe

a tím se otevře příkazový řádek.

Nejprve ověříme odezvy např.: na www.seznam.cz Čili do příkazového řádku napíšeme toto: tracert www.seznam.cz

Adresy končící (skvely.net) jsou v rámci sítě skvely.net, zde je vidět, že odezva při komunikaci do internetu v rámci sítě je v pořádku, 1-2ms. Každý další bod v trase by měl mít vyšší odezvu, protože data musí předat všechny zařízení v cestě. Nárůst o 3ms na další skok je v pořádku, vyšší odezvy už ukazují na přetížení nebo velkou geografickou vzdálenost (500km+). Ani rychlost světla není neomezená :) Do Los Angeles a zpět letí přes 100ms.

Pokud je odezva na seznam.cz v pořádku, ale já mám ve hře stále velké odezvy, přejdeme na trasování herního serveru.

Adresy herních serverů

Důležité je dohledat adresy herního serveru hry, kterou aktuálně hraji. Většina výrobců online multiplayerových her mají na svých diskusních fórech či stránkách vypsané adresy svých serverů, aby si hráči mohli ověřit zda a kde je nějaký problém.

Příklad meření herního serveru World of Tanks. Když nemohu adresu evropského herního serveru najít na stránkách výrobce hry, určitě mi pomůže google.

Při správném dotazu je většinou první odkaz správný výsledek. Po rozkliknutí nalezené stránky dostávám na výběr X serverů pro různé regiony. Je potřeba vědět v jakém regionu hraji hru.

Takže s velkou pravděpodobností mohu říci, že hraji na evropském serveru World of Tanks. Dle stránky si zjistím adresu pro evropský herní server (EUROPEAN SERVER). Pokud je u serveru uvedeno několik číslicových adres (IP adresy) a já nevím, kterou mám měřit, je lepší použít doménovou adresu, která se dotáže pro Vás na nejvhodnější IP adresu.

Zvolím tedy adresy:

• login.p1.worldoftanks.eu
• login.p2.worldoftanks.eu

Test na herní servery

Postupujeme stejným způsobem jako u měření odezvy z www.seznam.cz a do příkazového řádku napíšeme toto: tracert login.p1.worldoftanks.eu

Opět řádky 1 až 3 jsou v rámci sítě skvely.net, kde odezva je 1-2ms. Za hranicí sítě skvely.net narůstá odezva o 1ms. Za hranicí poskytovatele internetu v ČR již narůstá odezva až na 10ms. U koncového dodavatele konektivity pro herní server až na 15ms.

Zjišťuji tím, že odezva na 1. evropský server je v pořádku. Zkusím tedy druhý evropský server tracert login.p2.worldoftanks.eu . Opět 1,2 a 3 jsou v rámci sítě skvely.net kde odezva je 1-2ms, za hranicí síte skvely.net narůstá odezva.

Pokud je viditelný nárůst odezvy v rámci sítě skvely.net je velká šance, že je chyba na trase po vnitřní síti k vám. Tento problém můžeme jako váš provider snadno vyřešit. Pokud je chyba mimo síť skvely.net, nejsme schopni promptně reagovat. Jen žádáme jiné providery o diagnostiku jejich sítě.

Všechny zde uvedené hodnoty jsou pouze teoretické a mohou se lišit u každého domácího připojení. Pokud vám žádná z uvedených rad nepomohla, stále máte velké odezvy ve hře a nevíte čím to je, kontaktuje nás prosím a podíváme se na to

Tipy na konec

• Ověřte, že se hra nepřipojuje přes IPv6 protokol a vy používáte IPv6 jen prostřednictvím tunelu či VPNky. Dojde tak k velkému nárůstu odezvy.
• Připojte si herní počítač kabelem nebo si pro něj kupte extra wifinku
• Pořidťe si program pro automatické měření odezvy (pinger, ping monitor) a měřte odezvu na herní servery ale i jinam do internetu. Viz sekce ke stažení

Článek připravil administrátor sítě Jan Ševčík